Kim bu Şirinler, ırkçı ve totaliter mi komünist mi?

Yayınlandı: Mayıs 12, 2011 / Barışağı

MAXİME AZADİ

11:21 / 12 Mayıs 2011

Şirinler, sevimli mavi cinler mi yoksa komünist, stalinist, ırkçı ve antisemit mi? Hem beğeniyle izlenen hem de yayınlandığı günden bu yana tartışma konusu olan Şirinler, bu kez “yabancı düşmanı” ve “totalitarist” oldu. Yeni suçlamalar Fransız siyasal bilimler araştırmacısı Antoine Buéno’ya ait.

Şirinlerin Ağustos ayında beyaz perdeye gelmesi beklenirken, yeni iddialar ortaya atıldı. Fransız araştırmacı Antoine Buéno, “Le Petit Livre Bleu” (Küçük Mavi Kitap) adlı kitabında Şirinlere ilişkin yeni bir sosyo-politik okuma sunuyor.

STALİNİZM VE NAZİZM DAMGALI!

Küçük mavi karakterlerin oluşturduğu bu toplum kitapta “yabancı düşmanı”, “totalitarist” ve “antisemit” olarak suçlanıyor. Buéno, Şirinler toplumunun “Stalinizm ve Nazizm damgalı totaliter bir ütopyanın prototipi” olduğunu savunuyor.

Kendi kendine yeterliliği ile Şirinler toplumunun kolektivist olduğu, her şeye kadir ve tek bir Büyük Şirin (Şirin Baba) tarafından yönetildiği ifade edilirken, Şirinlerin “gülünçlüğe varan derecede püriten (bağnaz)” olduğu ileri sürülüyor.

KÖLE ŞİRİN

Kitabın yazarı, Şirinlerin ilk dizisi olan Siyah Şirinler’deki (Schtroumpfs noirs) ırkçılığın “tescilli” olduğunu dile getirerek, burada “saf kanın hayati önem kazandığı, esmerin ise biçimsiz hale geldiğini” iddia ediyor. Yazar, Siyah Şirin karakterinin, “muhtemelen köle şirinler” olduğunu belirtiyor. Siyah Şirinler için “Akıllarını yitirmiş. İlkel varlıklara indirgenmiş, sıçrayarak ve ‘Gnap! Gnap! Gnap!’ diye bağırarak hareket ediyorlar” diyen araştırmacı Bueno, bunun “biraz da 19. yüzyıldaki beyaz sömürgecilerin Afrikalıları algılama biçimi” olduğunu ifade ederek Şirinlerin yaratıcısı Peyo’nun da bir Belçikalı olduğuna işaret ediyor.

GARGAMEL ANTİSEMİT Mİ?

Şirine (La Schtroumpfette) karakterinde ise “sarışın Aryen’in idealize edildiğini” yazan Buéno, Şirinlerin yeminli düşmanı Gargamel’in “antisemit” bir karakter taşıdığını belirtiyor ve kedisinin adının Azrail (Azman) olduğunu hatırlatıyor.

Bueno’nun iddialarına dayanak oluşturan argümanları ise şunlar:

-Dış dünyayla hiçbir iletişim kurmadan, diğerlerine kapalı halde kendi kendine yeten bir yaşam

-Farklılığın yaşanmasını imkansız kılmayı düşündüren tek renk

-Özellikle Siyah Şirin hikayesindeki ırkçılık

-Yine aşırı sarı saçları olan Şirine karakterindeki ırkçılık

-Bir Yahudi’ye benzediği iddia edilen büyücü Gargamel’deki ırkçılık

-Şirin Baba tarafından otoriter şekilde yönetilen kolektivist bir toplumdan dolayı da Stalinist ve Nazi.

PEYO SİYASETLE İLGİLENMEZDİ!

Express dergisine konuşan Peyo’nun oğlu Thierry Culliford, Bueno’nun kitabını okumadığını belirterek, “Bırakın tahmin edeyim, bu hikayeyi uzun zamandır biliyorum! Şirinler komünisttir, eşcinseldir ve ırkçıdır vs.” dedi. Peyo’nun mirasını devralan Culliford, yazarın yorumuna kefil olmadığını belirterek, “gülünç” ve “çok ciddi değil” şeklinde değerlendirdi.

Thierrry Culliford, “Babam kesinlikle politika ile ilgilenmiyordu, seçimler olduğunda anneme soruyordu: ‘Kime oy vereyim?” diye ekledi.

7’DEN 70’E HERKESİN DOSTU AMA KİM BUNLAR?

Ormanda mantarlar arasında yaşayan Şirinler, yayınlandığı günden bu yana 7’den 70’e herkesin dostu oldu. Büyük beğeniyle izlenen ve dersler çıkarılan Şirinler, kimine göre “komünist bir toplumu” sembolize ediyor, İtalyan araştırmacı Antonio Soro gibi bazılarına göre de Masonların propagandasını yapıyor.

Orijinal ismi Fransızca “Les Schtroumpfs” olan Şirinler, Belçikalı çizer Pierre Culliford tarafından 1958 yılında çizgi roman olarak ortaya çıktı. 1981 yılında televizyonlarda da gösterilen Şirinler, aralarında Türkiye ve ABD’nin de olduğu de olduğu birçok ülkede büyük ilgiyle izlenmesine rağmen gösterimden kaldırıldı.

SCHTROUMPF ADINI NERDEN ALIYOR?

Şirinlerin kolektif yaşamı Komünizmle özdeşleştirilirken, kızıl şapkalı Şirin Baba ise Karl Marx’a benzetiliyor. Şirinlerin İngilizce adı olan “Smurf” kelimesinden hareketle de çeşitli iddialar ortaya atıldı. Smurf’un “Socialist Men Under Red Flag”ın (Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar) kısaltması olduğu iddia değildi. Ancak orijinal isminin bu kısaltmayla pek ilgisi olmadığı görülüyor. Peyo’nun bir yemek sırasında Belçikalı çizer André Franquin’den tuzluk isterken, ismini hatırlayamadığı için tuzluğa “Bana… schtroumpf’u ver” dediği belirtiliyor. Schtroumpf pratikte Almanca’da “çorap” anlamına gelen “Strumpf” gibi okunuyor. Şirinlerin de adını buradan aldığı ifade ediliyor. Schtroumpfs Almancada Schlümpfe diye adlandırılıyor.

İDDİALAR REKLAM AMAÇLI MI?

Oluşturduğu Şirinler toplumu yıllar boyu tartışılan Peyo, 1928 yılında doğdu. Alman işgaline tanık olan Peyo, oğluna göre bu döneme ilişki herhangi bir nostaljiye sahip edildi. Sevimli yaratıklar olarak kalmaya devam eden Şirinler ise, “Komünist”, “stalinist”, “nazi”, “ırkçı”, “mason” ya da “antisemit” olarak suçlandı. Bu iddiaların hiçbiri şu ana kadar doğrulanmadı. Fransız araştırmacının iddiaları da ne kadar doğruya yakın bilinmez, ama bazılarına göre reklam amaçlı. Ağustos ayında Şirinler filminin gösterime girişinin öncesinde bu kitabın çıkması da ayrıca dikkat çekiyor.

ŞİRİNLERİN İKİNCİ SERİSİNDE BİR DİKTATÖRLÜK YIKILIR

Araştırmacılar Şirinlerle uğraşa dursun, sevimli kahramanların ikinci serisi olan “Schtroumpfissime” serisini de unutmamak gerekiyor. Ocak 1965’te çizilen bu seride bir başka Şirin öyküsü yer alıyor. Burada bir diktatörlük yıkılıyor. Öykü şöyle: Şirin Baba’nın, bilimsel deneyler için köyü terk etmesi gerekir. Onun yokluğunda Şirinler kendileri yeni bir şef seçmeye karar verirler. Bunun için de seçimlere gidilmesine karar verirler. Aralarından biri seçilmek için demagoji yapar ve büyük bir kampanya yürütür. Kazandıktan sonra altın renkli bir kıyafete bürünür, kendisini Schtroumpfissime ilan eder ve megaloman bir diktatör olur. Ancak bir ayaklanma rüzgarı esemeye başlar. İtaatsizlerin arasında katılan Şirinlerin sayısı giderek artar. Bunun üzerine Schtroumpfissime savaşa girmeye karar verir. İsyancılar, sarayı yıkarlar. Bu arada Şirin Baba da geri gelir ve çatışmaya son verir.

Kaynak: ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s